wózki dziecięce, foteliki samochodowe, akcesoria
mamaija najnizsze ceny
Aktualności
Testy
Porady
Kontakt

 

scroll scroll
 

Bezpieczne przewożenie dziecka cz.1

Po krótkim wstępie w artykule: Bezpieczne wakacje - podróże małe i duże z dzieckiem na pokładzie! Przechodzimy do najważniejszej kwestii - wyboru fotelika samochodowego :)

Przeczytaj do końca, nagradzamy świadomych! :)

W pierwszej części przedstawię kilka istotnych faktów, o których prawdopodobnie nie macie pojęcia.

1. Aż 80% wypadków dzieje się w promieniu 30!km od domu - więc jeżeli usłyszycie, że ktoś jedzie z dzieckiem bez fotelika "tylko do sklepu" to już wiecie co powinniście zrobić, prawda??

 

 

2. Dziecko ważące 4kg w samochodzie jadącym z prędkością 50 km/h podczas wypadku ma masę energetyczną conajmniej 750!kg, co można zobrazować w ten sposób: słoń wbiegł do samochodu, przebiegł kilka kółek i wybiegł przez przednią szybę. Nasze ręcę nie zapewnią dziecku ochrony - chyba, że utrzymalibyście słonia?

 

 

3. 60% dzieci przewożonych w fotelikach, podczas wypadków wciąż potrzebuje pomocy ambulatoryjnej. No dobrze, zatem skoro już wiemy, że przewozimy w fotelikach, to teraz skupmy się na tym jak przewozimy - jak montujemy fotelik i jak zapinamy w nim dziecko, aby wyeliminować błędy montażowe, które w dużej mierze przyczyniają się do tak zatrważającej liczby! Tutaj bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego fotelika.

4. Regulacje prawne:

 

 

"Przyjęto, że dziecko mające powyżej 150 cm wzrostu będzie mogło jeździć bez fotelika, jeśli zaś nie przekroczy tego poziomu, będzie musiało w nim podróżować aż do osiągnięcia pełnoletności.
zabrania przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim fotelu bez fotelika bezpieczeństwa.
dopuszcza możliwość przewożenia na tylnym siedzeniu bez fotelika dzieci, które mierzą minimum 135 cm, pod warunkiem zapięcia pasów. Jest to dozwolone jednak tylko wtedy, gdy ze względu na wzrost czy masę dziecka niemożliwe jest dobranie odpowiedniego fotelika."

 

Co się zatem zmieniło??

 

Od 15 maja 2015 roku zniesiono limit wieku 12 lat.

 

Jakie jest rozwiązanie dla trójki dzieci?

 

Dopuszcza się przewożenie trzeciego dziecka na tylnej kanapie zupełnie bez fotelika. Będzie to dopuszczone, jeśli pozostała dwójka dzieci znajduje się w fotelikach i nie ma możliwości zamontowania w aucie trzeciego fotelika. Mały pasażer przewożony bez fotelika musi mieć powyżej 3 lat i oczywiście musi być przypięty pasami.

 

Uwaga!!

 

Dopuszcza się takie rozwiązanie, jednak należy pamiętać, że nie zapewnia to przewożonemu w ten sposób dziecku odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

 

Nowe przepisy, nowe obowiązki.

 

Nowe przepisy zakazują przewożenie dziecka poniżej 3 roku życia w pojeździe nie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa i urządzenie przytrzymujące.
Na przednim siedzeniu pojazdu dziecko do 150 cm każdorazowo musi być zabezpieczone urządzeniem podtrzymującym.

 

Dopasowanie fotelika do dziecka i prawidłowy montaż.

 

Wraz z nakazem przewożenia dzieci w urządzeniach przytrzymujących, na kierowcę nałożono obowiązek dostosowania urządzenia do masy i wzrostu dziecka, zapewnienia zgodności tego urządzenia z właściwymi warunkami technicznymi, jak również jego prawidłowego zamontowania  zgodnie z zaleceniami producenta.

 

 

Przeczytałeś do końca? :) Cieszę się! :)

Ważne!

Koniecznie wypatruj kolejnych części artykułów z tego cyklu :)

Bezpiecznego Nowego Roku!

 

 


Polecamy też inne artykuły!!

mamaija google
mamaija twiter
instagram
promocja mamaija

PROMOCJA

nowosci mamaija.pl

NOWOŚCI

Facebook Mamaija.pl
mamaija taxfree
mamaija taxfree
mamaija blog
mamaija blog
ten porob bez bolu
mamarodzibezbolu
ten porob bez bolu
mamajedziebezpiecznie
Facebook Mamaija.pl
Facebook Mamaija.pl